MEN'S
| Weight | 1.12 grams |
| Solidity | Solid |
| Sold By | Pair |
| Surface Finish | Polished |
| Plating Type | N/A |
| Primary Stone Size | 1 mm |
| Diamond CTW | 0.04 CTW |
| Prong Count | N/A |
| Primary Prong Style | Standard Prong |
| Approx. Length | 8.9 mm |
| Approx. Width | 7 mm |
| Approx. Height | 1.65 mm |
| Approx. Thickness | N/A |
| Earring Dimensions | 8.9x7 mm |
| Post Thickness | .03 In |
| Post Length | .37 In |