MEN'S
| Weight | 20.08 grams |
| Approx. Finger Size | 11 |
| Approx. Shoulder Dimensions (W x H) | 10.1 x 4 mm |
| Approx. Shank Base Width | 4.28 mm |
| Approx. Shank Base Thickness | 1.82 mm |
| Approx. Top Dimensions | 11.1 mm |
| Approx. Top Height | 6.2 mm |
| Surface Finish | Polished |
| Plating Type | N/A |
| Primary Stone Shape | Round |
| Primary Stone Size | 3.2 mm |
| Prong Count | 4-prong |
| Primary Prong Style | Standard Prong |
| Diamond CTW | 1/4 CTW |
| Quantity | Stone | Size | Setting Type |
|---|---|---|---|
| 1 | ROUND | 3.20 | Pinpoint |
| 4 | ROUND | 2.00 | Pinpoint |